Archive

Aralık 2nd, 2016

Ön Yargılarımız

Niye bu ön yargı? Neden kendimiz gibi olmayan kimselere tahammül edemiyoruz? Sürekli Osmanlı ecdadı olduğumuzu söylüyoruz.Söyleyelim de.Gurur da duyalım bununla elbette.Lakin ecdadın saygısını ve hoşgörüsünü göz ardı ediyoruz.
Fakülte koridorlarında ''Allah bana yeter'' diyerek herkese 'rağmen' ayete göre giyinmiş bir genç kıza hakaret etmek hangi görüşün ürünüdür ?

Nisan 23rd, 2015

Herkes aynı açıdan bakmıyor dikkatli ol

Bir dağ düşününüz.. Herkes ayrı bir noktadan farklı mesafe ve uzaklıklardan izliyor dağı..

O yüzden hiç kimse senin gördüğün manzarayı göremiyor. Senin baktığın açıdan bakamıyor. Hangi açıdan bakarsan bak o dağ yine aynı dağ. Bir şey değişmiyor. Fakat tarif edilmek istendiğinde herkes gördüklerini anlatıyor.

Ve herkeste kendine göre haklı

fil misali gibi. körlerin fili dokundugunu farz edelim.. kim neresini dokunuyorsa filin öyle birşey olduğunu düşünmesi gibi..

İç dünyamız

garip mevzular.. iç dünyamızdaki gariplikler

Herkes senin gibi değil unutma

Çevremizde hayatımızda yüzlerce insanlarla yüzgözüz. Sürekli muhtap oluyoruz.

Bu kadar insanla muhatap oluyoruz fakat genelde tüm insanları kendimi gibi düşünüyoruz. Öyle zan ediyoruz. Etraftaki tüm insanların öyle olduğunu zan ediyoruz. Ancak işte öyle değil.

herkes ayrı bir dünya. yüzlerce iyi ya da kötü huy ve davranışlar her insanda farklı oranlarda var. cimrilik cömertlik, hırsızlık, hasetlik, kıskanclık, gıybet etme, dedikodu vs. vs. vs. her haslet her insanda var fakat kimisinde yüzde yüzken kimisinde yüzde beş olabiliyor..

Dedelerimiz davranışları torunlarımıza yansıyor

Bugün hayatımızda yaşadıklarımız yaşayacaklarımız 20 yıl 30 yıl hatta 100 yıl öncesi yaşananlara dayanmakta.

Babamızın annemizın kardeşlerimizin tavırları davranışları tutumları yüz yıl önceki dedelerimizin dedelerinin davranışlarına kadar dayanmakta..

Garip ama işte gerçek böyle.

Biz dedelerimizin hatalarının faturasını ödüyor olabileceğimiz gibi onların yaptıklarının keyfini çıkarıyor olabilir.

Aralık 16th, 2014

Zaten zamanın var niye boşa harcayasın ki?

İş arıyorsun ve bir arayış içindesin..

Fakt aradığın gibi bir iş bulamıyorsun.. Ne yapacaksın?

Alternatifleri neden değerendirmiyorsun? evdeki hesap çarşıya uymaz derler, senin dikkate almadığın bir iş fırsatı belki senin için yeni bir umut kapısı olabilir..

Eğer zaten zamanın varsa yapabileceksen pes etme.. üzerine düş ve yap. herşey para demek değildir. Eğer sana birşeyler kazandıracağını düşünüyorsan arkasına düş. ısrarcı ol ve verilen görevleri en iyi şekilde yap

korkma..

Zaten işin yok neden değerlendir miyorsun

Bizler iş başvuruları yaparken sadece alacağımız nakte odaklı hareket ediyoruz. Peki ya o işin bizim katacakları? bunları hiç hesaplamıyoruz. Halbuki ilim beşikten mezara kadar..

Hayatında hiç davulculuk yapmamış gibi davulcunun yanına ücretli olarak girebilir mi? bu imkansız birşey.. sen önce oraya o davulu ya da zurnayı nasal çalacaksın onu öğrenmek üzere girmelisin. Ondan sonra parayı düşünesin..

Aralık 14th

Sana verilen emekleri hor görme!

Bu ülkede hep işci hakkı ve işcinin sömürülmesi üzerine konuşmalar yapılır. Patronların sömürmesi konuşulur. İşcilerinin ve çalışanlarının haklarını vermemesi konuşulur.

Fakat kimse nasıl bir iş kurulur? Nasıl bir iş yeri ayakta kalır? İnsanlara istihdam sağlamanın nasıl bir yükümlülük olduğu üzerine düşünmez.. Patronun eleman yetiştirmek için verdiği emek ve mücadele hiç görülmez.

Okuyorum, mesleğe değil paraya ihtiyacım var

Bir okulda okuyan üniversite öğrencisi şöyle düşünebilir, benim mevcut eğitimi tamamlayabilmem için paraya ihtiyacım var. Para yoksa okulumu da bitiremem ya da iyi düzeyde bitiremem. Başka mesleğe ihtiyacım yok vereceksen bana para ver.. vermeyeceksen de vaktimi meşgul etme diyebilir.

Açık sözlü olmak lazım. Lafı evelemeye gevelemeye gerek yok. Mertce ne düşünüyorsanız onu söyleyiniz.

1. NE KADAR İHTİYACIN VAR

Öncelikli olarak paraya olan ihtiyaçlığınızı ölçünüz. Eline kağıt kalemi alınız ve hesab kitap yapınız:

Aralık 13th

Nasıl yapılacağını bilmediğin işten para kazanılır mı?

Ne olursa yaparım abi modu vardır. Fakat her iş dalı uzmanlık ister. Her iş dalının püf noktaları ve ustalıkları vardır.

Bazı iş dallarında belki birikim ve tecrübe istemeyebilir. Fakat öyle iş dalları vardır ki, sadece yılların tecrübesini ister. Eğitim ister. Tecrübe ister.

Hayatında hiç berberlik yapmamış birisi dükkan açıp berberlik yapabilir mi?

Tıp fakultesine gitmeyen biri doktorluk yapabilir mi?

Öğretmenlik diploması olmayan ne kadar sağlıklı öğretmen olabilir?

Dini bir eğitim almadan imamlık yapılabilir mi?

* * *

sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar

  • Selam
    6 years 40 weeks önce